Kategorie
Blog

Jakie należy mieć uprawnienia do prowadzenia kampera?

Podróżowanie kamperem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem lata temu, od jakiegoś czasu znowu zyskuje na popularności. Możliwość wyjazdu w różne, zazwyczaj trudno osiągalne miejsca z całym wyposażeniem pozwala na odpoczynek bez konieczności wydawania ogromnych sum na hotel czy wyżywienie. Podróżując kamperem, można odwiedzić mnóstwo miejsc i stworzyć wiele pięknych wspomnień. Warto pamiętać, że kierowanie takim pojazdem wymaga odpowiednich uprawnień.

Jakie uprawnienia trzeba mieć, aby móc kierować kamperem?

To, jaką kategorię prawa jazdy należy mieć, jest zależne przede wszystkim od masy pojazdu, wyposażenia oraz bagażu. Jeżeli łączna masa wymienionych elementów nie przekracza 3,5 tony, to kamperem może kierować osoba z prawem jazdy kategorii B. Osoby, które mają prawo jazdy kategorii C, mogą zdecydować się na wynajem kampera o masie większej niż 7,5t, natomiast posiadanie prawa jazdy kategorii C1 uprawnia do kierowania kamperem o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, ale nie większej niż 7,5 t.

W wielu przypadkach osoby wynajmujące kampery wymagają od kierowcy ukończonego określonego wieku bądź też kilku lat praktyki. Najczęściej jest to spowodowane wymogami ubezpieczalni, a także troską o bezpieczeństwo wynajmujących. Kampery są dosyć specyficznym pojazdem, którego prowadzenie wymaga wprawy, a także wiedzy na temat tego, jak ten typ samochodu zachowuje się na drodze podczas hamowania czy skręcania.

Czy kategoria B wystarczy do kierowania kamperem?

Większość kamperów mieści się w określonym limicie 3,5 t. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z bagażem, ponieważ przekroczenie masy całkowitej może skutkować mandatem, a nawet zakazem dalszego przemieszczania, co wiąże się z koniecznością holowania. Co więcej, może doprowadzić do wypadku.